Konnasilmad ja tekkimise põhjused- Ennetamise võimalused
Mis on konnasilm?
Konnasilm ( clavus, heloma durum) on naha paksenemine, mille põhjustab hõõrdumine ja surve avaldamine. Nahk kaitseb ennast surve ja hõõrdumise eest. Konnasilm tekib tavaliselt päka all, varvaste vahele ja harvemini mujale jalalabas. Konnasilm tekib jalalaba ja varvaste vales asendis olemise tagajärjel. Kas siis kitsad jalatsid, varbad on teine teise peale keeranud, teine varvas on pikem kui esimene ja suurevarba küüs on nurgeliseks lõigatud ning see hõõrub naabervarba küljele. Need põhjustavad omakorda hüperkeratoosi ehk naha paksenemise. Naha liigne paksenemine konnasilmas võib põhjustada kroonilist valu. Mõningatel juhtudel võib paksenemine põhjustada ka haavandi teket.
Konnasilma tunnused:
Kuidas ära tunda, et on konnasilm?
Tavalise konnasilma tekkimise koht tundub katsudes paksuna ja kõvana. Pideva hõõrdumise ja surve tagajärjel kasvab/ moodustub juur sissepoole ja see muutubki valusaks ja ebameeldivat tunnet tekitavaks. Tavaliselt inimene muudab siis automaatselt kõndimist. Hakkab lonkama, vältima sellele astumist. Nii tekitab hoopiski uutesse kohtadesse taas uued konnasilmad. Konnasilm ei kao iseenesest - isegi kui sellelt kohalt eemaldada surve.
Pehmekoeline konnasilm tekib tavaliselt varvaste vahele. Kas väiksele varbale või neljandale varbale. Harva on ka kolmanda ja neljanda varba vahel. Varbad on enamasti deformeerunud ja vales asendis. tekib nahavolt ja seejärel hõõrub paksunaha sellele. Selline konnasilm on üsna raskesti eemaldatatav ja valulik varajases seisundis.
Erinevad konnasilmad:
- Päka alla tekib paks koht- pikad ribad või ovaalse kujuga
- Varvaste otsa tekivad paksud ümmargused kohad
- Pehmekoelised konnasilmad
Kellel esineb enamsti konnasilmad:
- vanemaealistel kelle jalalaba on vajunud ja vales asendis
- noorematel (15 aastastel alates) kes kasutavad valesid jalatseid
- tööealistel - valede jalatsite kasutusest ja keha vajumise tõttu jalgade asendi muutusel.
P.s. Väike lastel kuni 15 vanuseni ei esine konnasilma enamasti - see on tavapäraselt siiski soolatüügas (viirus) mis tekitab enda kaitseks paksenenud naha ümber.
Kas kodus saab konnasilma eemaldada?
Apteekides on müügil salitsüülhappe sisaldusega plaastrid. Väiksemad konnasilmad võib paari nädalaga selle plaastri abil saada eemaldatud. Kuid siin peab siiski silmas pidama mitut asja enne kui neid kasutada:
- Kui suur on konnasilm ja kas ta on valus?
- Kas sul on võimalus, et see plaaster tekitab allergilist rekatsiooni nahale ?
- Millises asukohas on see konnasilm?
- Kas sinna saab plaastri kleepida?
Millal on vaja jalaravi spetsialisti abi?
Oled proovinud plaastriga konnasilma eemaldada kodus ja 2 -4 nädala jooksul on see uuesti valulik või ta on muutnud värvi, või ta on ümbert punerdav👀 siis on põhjust kiiresti pöörduda jalaravi spetsialisti poole.
Kas ma pean arsti juurde minema?
Perearsti ei tee sellele midagi - ta ei ole sellisele teenusele spetsialiseerunud. Perearstil on vaja oma tööd teha ja nii väikse asjaga me teda ei tüüta 👌😁
Kuidas konnasilma eemaldatakse?
Konnasilma eemaldab jalaravi spetsialist jalgade hoolduse käigus või eraldi üksiku protseduurina.
On erinevaid mooduseid kuidas konnasilma eemaldada. Saab eemaldada kuivalt ja masinaga või vanni tehes pehmendades ja skalpelli kasutades.
Külmutamisega eemaldamisest ei ole kasu.
Konnasilm tuleb eemaldada masinaga freesides või skalpelliga puhastades.
Konnasilmad saavad tulla tagasi kui me jalaaseendit ei muuda ja ei kasuta selleks abivahendeid!👌
Pehmet konnasilma töödeldakse samuti masinaga freesides ja kuivalt, sest siis õnnestub see paremate tulemustega.
Suhkruhaigetel võib pehmekoeline konnasilm kergesti infektsiooni saada, sest varbavahed on niisked. Peamine ravi on siiski jala või varvaste asendi muutmine abivahendiga ja konnasilma eemaldamine masinaga.
Konnasilma ennetamine:
Õigete jalanõude valik ja toetavate tallatugede valik - on esmane ennetamise võimalus.
Kui märkad, et sinul on näiteks teine varvas pikem kui esimene- siis tallatugedega saad ennetada haamervarvaste teket eaga kaasneva komplikatsioonina.
Reumaatiliste haiguste, suhkruhaiguse või muu riskihaiguse põdejad peaksid igapäevaselt kasutama tallatugesid ja varvastele mõeldud abivahendeid. Nii saab takistada luustiku moondumise tempot ja säilitada kvaliteetsemat liikumise võimalust ilma valudeta.
Lisaks kindlasti tuleks käija regulaarselt jalgade hoolduses ja kodus oma naha eest kreemitades hoolitseda.
Varbavahesid ei tohi kreemitada, sest nii lähevad varbavahed hauduma ja tekivad veel lisaks konnasilmale ka muud mured.
Kokkuvõte:
Jalgade hooldus, tallatugede ja väikest abivahendite kasutamine ENNETAB konnasilmade teket.
Vajuta👉 siia jalgade hoolduse broneerimiseks.
Vajuta 👉 siia tallatugede valimiseks
Vajuta 👉 siia abivahendi valimiseks